Dňa 11. apríla sme sa so študentmi zúčastnili pri pomníku padlých spomienkového stretnutia
pietneho aktu obetiam 2. svetovej vojny.
Poznávacia exkurzia Brno
Študenti 3. ročníka hotelovej akadémie navštívili 13. marca 2019 Brno. Spolu so sprievodkyňou z TICu, ktorá im podala odborný výklad, absolvovali prehliadkovú trasu zaujímavými malebnými uličkami Brna, kde si história podávala ruky so súčasnosťou. Videli Kostol sv. Jakuba, obdivovali architektúru Starej radnice, fresky meštianskych domov, exteriéry Janáčkovho divadla, moderný časostroj na Námestí Svobody, monumentálnu
katedrálu v záhradách na Petrove s vyhliadkou na mesto a hrad Špilberg. Na námestí s názvom Zelný trh plnom obchodíkov a malých kaviarničiek prevoňanom ovocím a kvetinami si študenti dopriali malý gastronomický zážitok v podobe kávy a koláča. Prehliadka mestskej pamiatkovej časti Brna bola súčasťou vyučovania geografie, príkladom učenia sa v teréne a inšpiráciou pre študentov Brno znova navštíviť.
![]() |
![]() |
![]() |
Počas kurzu OŽAZ žiaci v rámci pohybových a poznávacích aktivít navštívili hrad Branč. Po nenáročnom výstupe na hradisko sa kochali krásnymi výhľadmi, pretože viditeľnosť bola super! Od sprievodcov sa dozvedeli rôzne zaujímavosti z histórie hradu. Chlapcov zaujal najmä systém obrany hradu a dievčatá skôr romantické zábery na hrad. Milým prekvapením pre všetkých bol piknik pod hradom – marhuľové koláče a teplý čaj.
![]() |
Každoročne v októbri škola organizuje pre študentov 1. ročníka všetkých odborov exkurziu do hlavného mesta Českej republiky, do Prahy.
Žiaci hotelovej akadémie a učebných odborov kuchár, čašník navštívili luxusné hotely: Herálec, Hilton Prague, U Prince, kde im manažéri vysvetlili a ukázali systém prevádzky jednotlivých hotelov. V múzeu čokolády si žiaci sami vyskúšali výrobu čokolády. Spestrením bola prehliadka známeho Múzea voskových figurín a exkurzia v pivovare Staropramen.
Taktiež žiaci odborov technika a prevádzka dopravy, autoopravári a informačné služby absolvovali v rámci exkurzie zaujímavý program.
V Mladej Boleslavy navštívili múzeum automobilky Škoda, a absolvovali prehliadku výrobného závodu. V Prahe si prezreli Národní technické múzeum, kde mali možnosť si pozrieť viaceré expozície – doprava, interkamera, technika v domácnosti, televízne štúdio... V rozsiahlej expozícii doprava videli historické vozidlá, vlaky, lietadlá a absolvovali tu workshop na tému "MOTOR".
Odbor IT navštívil celosvetovú putovnú výstavu APPLE priamo v centre Prahy.
Za krásneho slnečného počasia obdivovali pražské historické pamiatky: Karlov most, Pražský hrad, Staromestské námestie, Orloj, Čertovku, Petřín a iné.
Okrem najznámejších pamiatok a zaujímavostí Prahy navštívili všetci už tradične Strahovský kláštor a jeho knižnicu. Jej nádhernými interiérmi ich po malých skupinkách sprevádzal náš učiteľ náboženstva - páter Bazil.
Posledný deň exkurzie všetci účastníci navštívili pamätník a pietne údolie v Lidiciach, kde si pripomenuli tragické udalosti, ktoré sú spojené s 2. svetovou vojnou.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
10. 5. 2019 sa študenti 4. HAA, 4. HAB, 3. HAB a 2. IT zúčastnili prednášky Nastolenie komunistického režimu na Slovensku a jeho premeny v rokoch 1948 - 1989.
Prednášajúcim bol doc. Mgr. Ondrej Podolec, PhD., pracovník Ústavu pamäti národa a Katedry právnych dejín a právnej komparatistiky Právnickej fakulty UK v Bratislave. Vo svojej komentovanej prezentácii sa zameral na obdobie 1945 - 1989. Venoval sa napr. voľbám v roku 1946, procesu preberania moci komunistami, ktorý bol právne zavŕšený vo Februári 1948, upevňovaniu si moci prostredníctvom politických procesov a kolektivizácie, neobišiel politické uvoľnenie na jar 1968, vpád vojsk Varšavskej zmluvy, normalizáciu či Sviečkovú demonštráciu, aby svoje pútavé rozprávanie zakončil naznačením vzťahov a súvislostí, ktoré viedli po Novembri 1989 Slovákov a Čechov k rozhodnutiu sa vytvoriť si dva samostatné štáty na základoch slobody a demokracie. Dr. Peter Mráz
Dňa 9. septembra 1941 prijala slovenská vláda vládne nariadenie č. 198/1941, tzv. Židovský kódex. Jeden z paragrafov tohto nariadenia (§ 22) určoval Židom vo veku od 16 do 60 rokov pracovnú povinnosť. Ministerstvo vnútra slovenského štátu v tom istom mesiaci nariadilo zriadiť židovské pracovné strediská v Novákoch, Vyhniach a Seredi. Oficiálny názov tábora v Seredi bol Koncentračné stredisko a pracovný tábor pre Židov. Dňa 6.5. a 7.5. 2019 navštívili študenti Múzeum holokaustu v Seredi. Tejto exkurzie sa zúčastnili študenti tried 1.HA, 1.TPI, 1.B, 1.D, 1.E a 1.F. Prehliadka múzea bola veľmi zaujímavá a pripomenula nám temné obdobie našich dejín. V pondelok tu naši študenti videli divadelné predstavenie, ktorým bolo veľmi hodnoverne a naturalisticky zobrazené správanie sa členov SS k väzňom a celkovú atmosféru celej tragédie. Nasledujúci deň zase mali študenti prednášku, krátke filmy s rozhovormi o ľuďoch, ktorí prežili holokaust a absolvovali prehliadku múzea. Celkovo bola táto exkurzia veľmi podnetná a určite zanechala hlboký dojem.